2012 ÖSYS Tercihleri


Bütün bir yıl, iki yıl, hatta belki de liseyi kazandığınız seneden itibaren çalışıp didindiğiniz üniversite giriş sınav oldu bitti. Şimdi asıl sınav başladı, hatta süresi doluyor bile. 3 Ağustos üniversite tercihleri için son gün. Her yıl olduğu gibi sınava giren öğrencilerin aileleri, eşten dosttan, okul ve dershane öğretmenlerinden aldıkları bilgilerle panik içinde çocuklarını bir yerlere yerleştirmeye çalışıyorlar. Fakat uzmanların da söylediği ve benim de sonsuz haklı bulduğum can alıcı bir noktayı kaçırmamak lazım. Üniversite değil meslek seçilmeli! “Çocuğum illa bu üniversitede okusun da hangi bölümü okursa okusun” mantığını artık kafalardan silmek gerek.

Elbette ki iş hayatında üniversitenin etiketi önem arz eder ama bireyin bir türlü benimseyemediği bir meslek olduktan sonra neye yarar. Bu durumda insanın oturup kendi iç sesini dinlemesi lazım. Yani kişinin kendisini tanıma kısmı, en zor olan tarafı. Eğitim sistemimiz o kadar içler acısı ki, “ben mühendis olacağım” diyen kişi iş sahasının nerelerde olduğundan bihaber. Sonuç olarak vasıfsız bir sürü mühendis ve buna benzer meslek dalları yetişiyor. Meslek panelleri düzenlemekten aciz hatta bu tür etkinlikleri gereksiz gören hala çok sayıda okul var.

Artık yeni çalışma sisteminde kalburüstü şirketler not ortalaması ve hangi okuldan mezun olunduğunun yanı sıra okul boyunca ve sonrasında yaptığınız projeleri, bireysel olarak gerçekleştirdiğiniz çalışmaları ve yurt içi yurt dışında yaptığınız toplumsal projeleri göz önüne alıyorlar. Bu yüzden sınavdan iyi puan alıp iyi bir okula yerleşince her şey bitmiş olmuyor ya da sınavdan kötü bir sonuçla ortalama bir üniversiteye girince her şeyi kaybetmiş.  Bu yüzden en önemlisi tercih alanını doldururken aile ve çevrenizin olması gereken tercih sıralaması yerine kendi tercihlerinizi kağıda yansıtın derim. Aynı zamanda 2. tercihleri de beklemeniz kimi zaman puanınızın 20-30 puan üstündeki yerlere yerleşmenize de sebep olabilir. Bu yüzden acele etmemek lazım Hayat tercihlerinizi başkalarının eline bırakmayacak kadar değerli. Güzel bir gelecek ümidiyle…

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.