1 Mayıs’ı nasıl sabote ederim günü kutlu olsun


 Şimdi bu fotoğrafı çekenin amacı ne diye düşünmeden edemiyor insan. “O işçi çalışıyor, işte gerçek işçi bu, diğerleri gomünist köpekler” diyerek 1 mayıs’ta meydanları dolduran insanların mücadelesini basitleştirmek mi? O işçi orada o saatte çalışmasın diye yapılıyor eylemler, o vakit herkes sussun yoluna devam etsin.  ellerinin nasırı patronların rahatına hizmet etsin. Hastalıklı bir anlayış bu.

Üç beş kişilik mecidiyeköy’de birkaç mekanın camlarını kırmaya çalışıp kıramadıkları anarşist özentileri vandalistler dahi bugün taksim, sıhhiye, gündoğdu meydanlarında toplanan yüz binlerce kişiden daha fazla haber değeri taşıdı. Medya işini gerçekten fevkalede gerçekleştiriyor. Halkın için de biraz da “bunlar niye burada?, Niye bu kadar kişi toplanmış?” soruları varsa da onu “anarşist gopekler işte herkeşe zarar bunlar” tavrına çok rahat kaydırabiliyorlar. Hatta bugün şöyle bir yazı okudum sosyal medyada : “İşçi bayramı adı altında emekçileri kullanıyorla alet olmayın!” Bunu söyleyen cahil bir beyin nasıl nefes almayı öğrenmiş hayret edilecek şey diye düşünürken ona gösterilenin ne olduğunu bir kez daha hatırladım. Bizim emeğin hakkından önce birey olabilme özelliğini kazanmamız gerektiğini de.

Bunlar da ilginizi çekebilir

2 Responses


  • hakan // // Reply

    bu fotoğraf, içi boşaltılmış 1 mayıs bayramlarının, bu bayramlarda pankart poster açmanın, şarkı türkü söylemenin ne denli işe yaramaz faaliyetler olduğunu apaçık ortaya koymuş. 100 yıl daha yüzbinlerce kişiyle bayram kutlamaya devam edin. 100 yıl sonra değişen hiç bir şey olmayacak. o yüzbinler ”anarşist özentisi Vandalistler”i biraz taklit ederlerse belki birşeyler değişir.
    sen taksimde 1 milyon kişi olsan ne olur. anca 1 mayıs işçinin emekçinin bayramı olur. kalan 364 gün??

    • raisondetre // // Reply

      1 mayıs’ta sendika başkanlarının hükümet yanlısı tutumu yüzünden istenilenler söylenememiş olabilir. ama oraya gelen işçinin gözlerindeki umudu vandalizmle mi söndüreceğiz? onları biraz taklit ederlerse starbucks ve anadolu sigorta gibi kurumlara viral reklam oluyor. bir camla yıkılmayacaklarına göre, çaba sarfetmeden daha fazla reklamını yapmış olmuyorlar mı? daha etkin ve bilinçli eylemler yapmak lazım. birilerinin hizmetine etki edenlerden değil.

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.