1 Mayıs ve Türkiye


1 Mayıs; yüzyıllar boyunca kul yaşamaya alışmış, hakkını savunmayı anarşizm, emeğinin karşılığını sormayı vatana ihanet sayan bir toplum yapısı için hep ilginç sonuçlar doğurmuştur bu topraklarda. Devletin insan için değil, insanın devlet için var olduğunu doğru bellemiş katiline aşıklar adına hep korkutucudur 1 Mayıs’lar. Yaşadıklarımızla, yaşatılanlarla hiçbir zaman hakkıyla kutlanamamıştır 1 Mayıs’lar. 

1 mayıs ve türkiye

Yıl içinde hayatından, etinden verdiği emeği bir gün olsa bile kutlamayı işçiye reva görüp, 1 Mayıs’ta dahi çalıştırmak şiar edinilmiştir bu topraklarda. Hakça, eşitçe, birlikte kutlanılmak istenildiği zamanlarda ise kanlı 1 Mayıs’lar yaratılmıştır hep. Halk halkın karşısına çıkarılmış, yukarıda filler büyük pasta için tepişirken biz bütün sistemin yükünü taşıyanlara bir 1 Mayıs şenliği bile reva görülmüştür her zaman.

77-1mayis

Neyse, 900 bin çocuk işçimizle, 2 milyonun üzerinde taşeron işçimizle, 20 milyon açlık sınırı altında yaşayan insanımızla tek gişelik hayatımızı doldururken, filleri korumak için birlikte ezilmeye devam edelim. Ağzımıza karın doyurmayan klişeler bal çalınır, biz de her seferinde onları afiyetle yerken birbirimize düşman olmayı sakın unutmayalım. Maksat pasta rahat bölüşülsün. Yine de her şeye rağmen, bir gün birleşecek halklar ve emeğin adının olduğu bir rüyaya uyanmak için; Yaşasın 1 Mayıs, bir daha olmasın kanlı bir Mayıs!

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 Response


  • Tutku Şen // // Reply

    içinde coşan duyguları, nefreti haksızlığı bastırılmışlığı kaleme dökmek en zorudur bana göre. o coşkuyu kontrol edebilmek kendinle başa çıkmaktır çünkü. hakkını çok iyi veriyorsun, yazmaktan hiç vazgeçme.

Gitmeden yorumunuzu bırakın.


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.